Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, co stanowi podstawę opodatkowania i jakie znaczenie mają dla przedsiębiorców zmiany w przepisach prawa podatkowego w 2014r.? Przeczytaj artykuł na ten temat. ...
Decyzja o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wymaga wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Jest to proces złożony podczas, którego należy dopełnić wielu formalności. Jednak część przedsiębiorców, decydujących się na ten krok, nie jest świadomych tego, jak odpowiednio przygotować się na zmianę podmiotu prawnego. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstawania problemów w trakcie tego procesu?
Wielu przedsiębiorców decydujących się na przekształcenie uważa, że wiąże się to głównie z dopełnieniem formalności prawnych. Nic bardziej mylnego. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego przemyślenia. Aby zniwelować wszystkie problematyczne kwestie, należy zacząć od analizy specyfiki obszaru swojej działalności oraz skonsultowania się ze specjalistą od rachunkowości. Przekształcenie niesie za sobą wiele poważnych zmian, m.in. w kwestii podatkowej.
Sprawnie przebiegające działania związane ze zmianą statusu prawnego podmiotu muszą obejmować trzy obszary: prawny, finansowy i administracyjny.
Wśród kwestii prawnych najważniejsze jest przygotowanie planu przekształcenia. W dużej części to od niego zależy, czy cały proces przebiegnie sprawnie. Sporządzony dokument musi zostać poddany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i wątpliwości będą wymagały uzupełnienia i przedłożenia dodatkowych dokumentów. Zakończenie pracy rewidenta wiąże się ze sporządzeniem szczegółowej opinii i złożeniem całej dokumentacji sądowi rejestrowemu. Nieprecyzyjnie przygotowany plan może wzbudzać wątpliwości, a co za tym idzie, przedłużyć cały proces.
Aby przygotować dokładnie opracowany plan przekształcenia, należy dokonać inwentaryzacji majątku spółki. Sporządzenie tego typu dokumentacji wiąże się z ustaleniem wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu. Tutaj również należy pamiętać o wycenieniu aktywów i pasywów, które zostaną zweryfikowane przez biegłego rewidenta.
Największym problemem przy kwestiach finansowych jest sukcesja podatkowa, która pomimo, iż jest zapisana w zmianie do ustawy z 2013 roku, to zasadniczo nie funkcjonuje prawidłowo. Temat ten jest dość złożony, dlatego będzie szerzej omówiony w kolejnym artykule na temat przekształceń.
Kolejnym ważnym obszarem podczas przekształcenia są sprawy administracyjne. Wiążą się z tym m.in. sprawy pracownicze. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby zatrudnienie muszą mieć zapewnione warunki nie gorsze od tych, które obowiązywały w czasie trwania dotychczasowej działalności gospodarczej. Tutaj też należy pamiętać o tym, iż o zmianie podmiotu prawnego muszą zostać poinformowani wierzyciele oraz dłużnicy.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju pozwoleń, koncesji czy praw do wykonywania pewnych usług. W momencie przekształcenia działalności w spółkę z o.o. często musimy wykonać szereg czynności, aby zagwarantować ciągłość pracy.
Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów na płaszczyźnie administracyjnej i podatkowej składa się na plan przekształcenia, od którego zależy, jak długo potrwa cały proces. Wszelkiego rodzaju nieścisłości będą wymagały doprecyzowania, co niepotrzebnie go wydłuży.
Artykuł został opublikowany na portalu INFOR.PL dn. 18.02.2014r.