Kto potrzebuje controllingu operacyjnego?

Controlling operacyjnyW dobie nasyconego rynku polski przedsiębiorca musi sprawnie zarządzać swoją działalnością. Sposobem na trafną diagnozę i wykrycie nieprawidłowości może być controlling operacyjny. Dzięki temu rozwiązaniu osoby zarządzające mają kontrolę nad rentownością i wynikami finansowymi firmy. Poznają także jej słabe strony i wprowadzają efektywne zmiany.

Na czym polega controlling operacyjny?

Controlling w Polsce nie ma długiej tradycji – pojawił się dopiero w latach 90. głównie w filiach firm zagranicznych, jako rozwiązanie, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Pierwotnie stosowały go wyłącznie duże korporacje, ale coraz częściej można się z tym zjawiskiem spotkać również w mniejszych firmach. Rozwiązanie niegdyś stosowane głównie w kryzysowych sytuacjach (np. w celu ratowania firmy na skraju bankructwa), teraz jest wszechobecnym narzędziem do usprawniania zarządzania przedsiębiorstwem.

Controlling operacyjny bazuje głównie na problemach związanych z planowaniem, koordynując przy tym działania bieżące, opierając się na analizie dochodów i nakładów. Głównym założeniem jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na realizację celów strategicznych.

Kto potrzebuje controllingu?

Na controlling decydują się najczęściej średnie i duże firmy, zatrudniające minimum kilkadziesiąt osób. W ostatnich latach przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z programów unijnych, które pokrywały koszty controllingu. Dzięki temu wiele firm mogło uzyskać poradę ekspertów, proponujących wprowadzanie zmian w poszczególnych obszarach działalności.

Konkurencja w Polsce rośnie, w związku z tym firmy nie mogą stać w miejscu – powinny się rozwijać i zmieniać pod kątem potrzeb rynku. Controlling pozwala na usprawnienie przedsiębiorstwa w wielu obszarach, m.in.: inwestycyjnym, marketingowym, personalnym czy finansowym. Dzięki optymalizacji kosztów, co udaje się osiągnąć poprzez działania audytowe, wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę z tytułu controllingu zwracają się często w bardzo krótkim czasie.

W związku z faktem, że działania controllingowe przeprowadza firma zewnętrzna, otrzymane wyniki analiz są wiarygodne i rzetelne.

Przykład controllingu

Controlling przeprowadza się w rozmaitych branżach, ważne żeby zaproponować działania indywidualnie dopasowane do firmy, a nie szablonowe. Rozważmy konkretny przykład klienta z branży turystycznej, prowadzącego sieć hoteli z salonami SPA, o którym opowiada Marek Darłak, specjalista z Ekoconsultant: „Głównymi problemami, z którymi borykała się ta firma, były trudności związane z zarządzaniem i organizacją. Każdy oddział działał według innych pomysłów i strategii. Brakowało bieżących i rzetelnych informacji o sytuacji finansowej, a raporty tworzone były na podstawie prognoz, a nie rzeczywistych przychodów. W tym przypadku rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa był audyt finansowy połączony z wdrożeniem controllingu. Po wprowadzeniu tych działań firma otrzymała wiedzę na temat faktycznej sytuacji finansowej, w konsekwencji czego osoby zarządzające mogły podejmować trafniejsze decyzje biznesowe i do minimum zredukować zagrożenie bankructwem.”

Korzyści

Controlling wpływa korzystnie na wiele obszarów w firmie: pozwala efektywniej wykorzystać budżet, kontrolować wskaźniki finansowe, wspierać sposoby usprawniania rozliczeń. Jednak największą korzyścią płynącą z jego przeprowadzenia jest zdobycie wiedzy, która umiejętnie wykorzystana ulepszy strukturę i procesy odbywające się w firmie. Controlling przynosi korzyści m.in. osobom zajmującym kierownicze stanowiska – pomaga im w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Efekty

Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze obszary, które może poprawić controlling, to zwiększenie przychodów i wydajności oraz zredukowanie kosztów. Rozwiązanie pomaga znaleźć przyczynę i zahamować brak płynności finansowej. Efektem jest poznanie możliwości i barier rozwoju firmy, a także profesjonalizmu i kompetencji (lub ich braku) pracowników, również tych na decyzyjnych stanowiskach. Dzięki zdobytej wiedzy przedsiębiorca jest dobrze zorientowany i ma możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zmiany i odchylenia od norm w firmie i jej otoczeniu. Może również podjąć decyzję o zmianach np. o modyfikacji oferty pod kątem potrzeb klientów, co zwiększy w efekcie przychody firmy. Controlling może korzystnie wpłynąć na zamówienia i sprzedaż, a także pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu posiadanych materiałów, produktów lub usług.

Podsumowując, warto zauważyć, że działania controllingowe nie są chwilową modą i trendem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Coraz częściej są one koniecznością, która pozwala zarówno międzynarodowym organizacjom, jak i małym firmom usprawnić podstawowe kwestie związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

 Artykuł został opublikowany na portalu INFOR.PL w dniu 11-12-2013r.

Bookmark and Share
Partnerzy:
Systemy ERP
4audyt
Stowarzyszenie doradców gospodarczych
Polska Izba Firm Szkoleniowych
British Polish Chamber of Commerce